Mobil uygulama optimizasyonu

Mobil uygulama optimizasyonu

Mobil uygulama optimizasyonu

Mobil araçların hayatımızdaki kullanım seviyesinin artışı ile birlikte mobil uygulamaların önemi de o oranda artış göstermektedir. Mobil uygulama geliştiriciler için arama motoru optimizasyonu da bu yüzden daha fazla önem kazanmaktadır.

Gerek Google Play Marketi gerekse IOS App store uygulama veritabanında diğer uygulamalar arasında öne çıkmak daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak ve o oranda da kazancınızı artıracaktır. Yazılımcıların bu yüzden yazımızı dikkatle okumalarını öneririz. Rakip uygulamalardan öne çıkmak istiyorsanız bu sayfamızdaki teknikleri uygulamanızı öneririz.

Organik bir şekilde uygulama yüklenme sayısını artırma, olumlu yorum sayısını istenilen seviyeye ulaştırmak için ciddi bir performans sergilemeniz gerekecektir. Bu arada sözü açılmışken doğal olmayan yükleme ve yorum satın alma işlemleri emin olun size faydadan çok zarar verecektir. Bu yüzden hile yapmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. İnternet siteleri için nasıl doğal seo yapılması gerekiyorsa mobil uygulamalar içinde aynı şekilde organik ve doğal çalışmalar yapmak mühim bir durumdur. Tablet ve akıllı telefonlarına uygulama yüklemek isteyenlerin yüzde 60 ‘ı dizinde arama yaparak indirme işlemini gerçekleştirmektedir
App store seo nasıl yapılır ?

Kısa başlıklar ile açıklayacağımız app store uygulamaları için seo çalışması nasıl yapılır konusunda sorularınız olursa yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

Uygulama ismi


Uygulamanıza vereceğiniz isim çok büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden üst sıralarda çıkmak istiyorsanız mutlaka anahtar kelimeyi içeren bir isim vermenizi öneririz. Genel isimler ile başarı sağlamanız oldukça zor olacaktır. Başlık kısmında rekabetli anahtar kelimeye yer vermelisiniz.  İsme karar vermek için google anahtar kelime teşhis ve analiz aracını kullanabilirsiniz.

 

Yayıncı Adı


Yayıncı adınında sektörel anahtar kelimeyi içermesi avantajlı bir durumdur.


Uygulama açıklaması


Açıklama kısmında ulaşmak istediğiniz hedef kitleye uygun bir şeklide hem doyurucu hem de çıkmak istediğiniz kelimeleri içeren doğal bir yazı yazmanız sizin başarınıza katkı sağlayacaktır.

Açıklamayı yazarken aşırı şekilde aynı kelimeleri kullanmamaya özen gösterin.


Anahtar kelime alanı


Semantik seoya uygun bir şekilde direk alakalı ve yakından ilgili kelimeleri bu alana doğru bir şeklide yerleştirmelisiniz. Semantik kavramını daha yakından tanımak için şu yazımızı okumanızı öneririz.


Uygulama ekran görüntüleri


Ekran görüntüleri bir uygulamanın yüklenmesine etki eden en temel kriterlerden biridir. Kullanıcıların çoğu beğendikleri ekran görüntüleri sebebi ile uygulamayı akıllı mobil cihazlarına kurarlar. Ne kadar çok ekran görüntüsü yüklerseniz ve bu görüntüler ne kadar akılcı olursa o kadar iyi olacaktır.

 

Tanıtım videosu hazırlamak


Güzel bir tanıtım videosu ile uygulamanın tam olarak ne işe yaradığını ve avantajlarını saniyeler içinde ziyaretçiye ifade edebilirsiniz. Bu yüzden uygulamalara tanıtım videosu hazırlamak hayati önem taşımaktadır.


On Metadata optimizasyonu


İnternet siteleri için site içi seo nun uygulamalar için karşılığıdır. Başlık, Açıklama, Ekran görüntüleri, Video, İkon gibi tüm etkilerin en iyi şekilde kullanılarak aşırı bir duruma kaçmadan doğru bir şekilde optimize edilmesini ifade eder.


Off Metadata optimizasyonu


Bu da normal internet siteleri için offpage seo ( site dışı seo ) çalışmasının karşılığıdır. Uygulamayı sektörel internet sitelerinde tanıtmak, yorum ve beğenilme sayısı, sosyal medya ve internet reklamları ile off metadata başarınızı artırabilirsiniz. Uygulama indirme sayısı, indirme sıklığı ve yorum sayıları bu metrikler arasında yer almaktadır.

 

Reklam verin
Ücretli reklam vermek indirilme sayısını, indirilme sıklığını, yorum sayısını, beğenme sayısını olumlu yönde etkileyebilir. Bu yüzden internet sitelerine ve sosyal medya sitelerine reklam vermeyi deneyin.


IOS ve Android için geliştirin
Geliştirdiğiniz uygulamalar hem android tabanlı mobil cihazlar için hemde ios işletim sistemi kullanan mobil cihazlar için de geliştirilmeli. Arayan her markette size bulabilmeli.


ASO araçları


MobileDevHQ, Appcase, Sensor Tower, Appniqu, Apptamin, Flurry gibi app store seo ( aso ) araçlarını kullanın. Bu araçlar işinizi kolaylaştıracaktır.
Kullanıcı odaklı ve sürekli güncel olmak
Kullanıcılardan gelen geri bildirimleri hızlı bir şekilde değerlendirmek son derece önemlidir. Tespit edilen hatalara karşı hızlı bir şeklide önlem almak yeni güncellemeler çıkarmak size olan güveni artıracaktır. Ayrıca yapılan yorumlara karşı sizinde geri bildirim yorumları yapmanız gerekmektedir.

Ekibimiz Ne Diyor

ekibimiz  Gün boyu akan yazılar, rakamlar, datalar. Bir de arada gelen telefonlar. Matrixde miyim :) Evet yazılımın engin bir deniz gibi olduğunu biliyorum ve yüzmenin keyfini alıyorum. İşim gereği belki de kendimi anlatacak pek bir şey bulamıyor hayallerimi ve düşüncelerimi kodlarla sanal dünyada yazıyorum. Evet yazılım sihirli bir dokunuş gibi sanal, fakat bir o kadar da gerçek. Gelişen bilişim teknolojilerinin yardımıyla işlerimi en iyi şekilde ve doğru yapmayı, bütün diğer bölümler gibi bilgimi arttırarak ihtiyaçlara yönelik en iyisini sunmayı hedefliyorum. Ve bu yolda ilerliyorum, bir klavyem bir monitörüm ve bir de ben :) - Erdi ONUN   Yazılım Geliştirici
ekibimiz  Oooo müdürüm dediğinizi duyar gibiyim :) Aslında 17 yıllık işimin patronu değil aynı zamanda ekibimin bir parçasıyım. Hepimiz bir puzzlenin birbirini tamamlayan parçaları gibiyiz.Evet her yeni proje çözülmesi gereken bir puzzle gibi. Sadece gerekli parçaların doğru yerlere oturtulması ve büyük resmin meydana çıkarılması gerek.Basımhane ekibi olarak bizler bu parçaları yerine oturturken işimize aşina olduğumuzdan olsa gerek büyük resmi daha ilk parçada hayal ediyor ve buna göre ekip ruhu ile hedefe yönelik planlı bir şekilde çalışıyoruz. Ve sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz çözümleri bütünlüyoruz.Bulmacanın tüm parçaları tamam, en büyük ve önemli parçası eksik kaldı…O da sizsiniz :) - Rasim TEMEL   GENEL MÜDÜR
ekibimiz  Her ne kadar ünvanım sanat yönetmeni olsa da 15 yıllık tecrübem olmasına rağmen öğreneceğim çok şeyin olduğunu biliyor ve bu doğrultuda devamlı kendimi yeniliyorum.Sıkıcı hayat hikayesi mi? Hayır :)Tasarım sektörü bizlere her geçen gün yenilikler ve güzellikler sunuyor. Gördüğüm her güzel şey hayallerimi canlandırıyor ve ruhuma ilham kaynağı oluyor. Ekibimle birlikte kendimi devamlı zirveye tırmanıyormuşcasına hissediyorum. Çünkü böyle düşünmek beni tetikliyor, bir adım daha ileri gitmek için zorluyor ve heyecanlandırıyor. Umarım bir gün bayrağı dikerim o zirveye :) Sizinle paylaşacaklarım var!Çok gezmedim ama çok gördüm! Sizlere anlatacağım ve faydalanacağınız fikirlerimizin olduğunu düşünüyorum. İşimin gereği koltuğumdan kalkamıyorum bir türlü. Biraz işkolik biraz da hayat tarzım olsa gerek. Koltuk sevdalısı değilim aslında :) Kocaman bir bilgisayarım ve dünyam var elimin altında. Sizinle tanışmak ve işiniz için hayallerimi paylaşmak istiyorum. - Ömer FETVACI   Sanat Yönetmeni
ekibimiz  Gün boyu akan yazılar, rakamlar, datalar. Bir de arada gelen telefonlar. Matrixde miyim :) Evet yazılımın engin bir deniz gibi olduğunu biliyorum ve yüzmenin keyfini alıyorum. İşim gereği belki de kendimi anlatacak pek bir şey bulamıyor hayallerimi ve düşüncelerimi kodlarla sanal dünyada yazıyorum. Evet yazılım sihirli bir dokunuş gibi sanal, fakat bir o kadar da gerçek. Gelişen bilişim teknolojilerinin yardımıyla işlerimi en iyi şekilde ve doğru yapmayı, bütün diğer bölümler gibi bilgimi arttırarak ihtiyaçlara yönelik en iyisini sunmayı hedefliyorum. Ve bu yolda ilerliyorum, bir klavyem bir monitörüm ve bir de ben :) - Burak SÜMER   Yazılım Geliştirici
Müşterilerimiz Sizler İle İşimiz Daha Kaliteli
 • Agropomza
 • Güven Madencilik
 • Yılmaz Kardeşler
 • Detay Mekanik
 • Platin Çiçek
 • Mispet
 • Okyap
 • Fsm Demirbaş
 • Ajanses
 • Balay Hukuk
 • Dumangöz İnşaat
 • Oktaş
 • Aktifhan Grup
 • Ahi Reklam
 • Nobir
 • Hazal İnşaat
 • Altun Elektrik
 • Meta Ajans Reklam
 • Elif Yapı Sistemleri
 • Erke Reklam